O nouă înfrângere pentru naționala de handbal feminin. Ce urmează pentru România la Campionatul European

România a înregistrat o nouă înfrângere la Campionatul European de Handbal Feminin, în fața echipei Norvegiei, favorita la câștigarea titlului în acest an.

Meciul dintre România și Norvegia a fost mult mai strâns decât o arată scorul final – 28-20 pentru echipa nordică. România a rezistat fantastic 45 de minute, menținând scorul la egalitate, dar în ultimele 10 minute și-a pierdut concentrarea și nu a mai reușit să înscrie niciun gol.

Cu toate acestea, jucătoarele noastre sunt mulțumite de prestația din această seară.

”Suntem bucuroase pentru modul în care am jucat, am arătat un joc bun, am crezut în noi. Nu știu ce s-a întâmplat în ultimele 10 minute, avem multe de învățat din acest meci. Cu siguranță vom arată bine în Main Round, avem încredere. Mă bucur că am reușit un joc bun defensiv, portarii au reușit un meci extraordinar, trebuie să avem încredere în noi, pentru că putem”, a declarat handbalista Lorena Ostase, după meci, la DigiSport.

Într-adevăr, portarii au făcut parade dupa parade, și de o parte și de alta a terenului. De altfel, cel mai bun jucător al partidei a fost declarat la finalul meciului portarul Norvegiei, Katrina Lunde, care s-a întors în ultima clipă în lotul național după drama suferită cauzată de pierderea unei sarcini.

România merge în grupele principale cu zero puncte

În ciuda înfrângerii suferite în fața Norvegiei, România este calificată în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin ca urmare a victoriei cu 28 la 24 înregistrate cu Polonia.

Potrivit regulamentului însă, deși calificatăde pe locul 3 în grupă, tricolorele merg în grupele principale cu zero puncte. Regulamentul spune că nu se iau în calcul pentru grupele principale punctele obținute împotriva ultimei clasate din grupă.

Următoarele adversare ale tricolorelor

Primele trei clasate din grupe vor continua în grupele principale, locurile 1-3 din grupele A şi B în grupa I, iar locurile 1-3 din grupele C şi D în grupa principală II, între 10-15 decembrie. Echipele se vor califica în grupele principale cu punctele acumulate în disputele cu celelalte adversare care ating această fază.

Astfel, în grupele principale de la Campionatul European de handbal feminin, România va întâlni cel mai probabil Croația și Ungaria, în timp ce Olanda, campioana mondială, poate rata calificarea. Olanda se află momentan pe ultimul loc în grupa C, are zero puncte și are nevoie de o victorie categorică în fața Ungariei pentru o șansă de avansare în grupele principale.

În 18 decembrie vor avea loc semifinalele şi meciul pentru clasarea finală pe locurile 5-6, iar finalele pentru medalii sunt programate în 20 decembrie.