Umilință pentru Barcelona în fața lui Juventus! Mircea Lucescu s-a calificat în Europa League

Umilință pentru Barcelona în fața lui Juventus! Mircea Lucescu s-a calificat în Europa League, în urma ultimului meci disputat în grupele Champions League.

Barcelona a fost învinsă cu 3-0 pe teren propriu, iar Cristino Ronaldo a câștigat duelul în fața lui Lionel Messi!

Cristiano Ronaldo se pare că a câștigat duelul împotriva lui Lionel Messi în meciul de aseară. Rezultatul este cu atât mai surprinzător, cu cât Barcelona câștigase meciul din tur cu scorul de 2-0.

În capul de afiș al serii, Juventus s-a impus la Barcelona cu 3-0. În aceeași grupă, Dinamo Kiev a învins Ferencvaros cu 1-0 și a obținut calificarea în șaisprezecimile Europa League. La Paris, cu o brigadă românească de arbitri, meciul PSG – Istanbul Bașakșehir a fost suspendat încă din minutul 14, din cauza unei remarci rasiste a lui Sebastian Colțescu.

Din jumătatea de tablou în care s-au disputat meciuri marți, s-au calificat în optimile Champions League Chelsea, Sevilla, Dortmund, Lazio, Juventus, Barcelona, Leipzig și urmează PSG. Meciul cu Istanbul Bașakșehir urmează să fie reluat din minutul 14, miercuri, începând cu ora 20:00.

O decizie surprinzătoare a lui Andrea Pirlo, antrenorul italienilor, s-a dovedit a fi extrem de inspirată. Pirlo l-a titularizat pe veteranul Gianluigi Buffon, ajuns la 42 de ani, iar italianul a avut o prestație excelentă.

A reușit să apere toate cele șapte șuturi trimise pe poartă de Barcelona, toate aparținându-i lui Lionel Messi! Un amănunt interesant este faptul că Buffon este mai în vârstă decât antrenorul său, Pirlo, cu 8 luni!

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, și-a respectat statutul de favorită, a învins-o pe Ferencvaros, 1-0, și s-a calificat în „șaisprezecimile” de finală ale Europa League.

Echipa lui Mircea Lucescu avea nevoie de o victorie sau de o remiză cu goluri puține (0-0, 1-1 sau 2-2) pentru a merge în șaisprezecimile Europa League. Ucrainenii au reușit un succes la limită, 1-0, după golul reușit de Popov în minutul 60.

E o nouă performanță importantă reușită de Lucescu la Kiev, după ce a preluat-o pe Dinamo în vară. „Il Luce” a câștigat Supercupa Ucrainei și a calificat echipa în grupele Ligii Campionilor după o pauză de 4 ani.

Meciurile de astăzi din Champions League

Astăzi sunt programate meciurile din grupele A, B, C și D din etapa #6 a Ligii Campionilor, dar și meciul dintre PSG și Bașakșehir, amânat ieri în urma derapajului rasist al arbitrului Sebastian Coțescu.