Românul care joacă alături de Ronaldo! Cuvinte de laudă din partrea lui Andrea Pirlo

• Postat de: Adrian Horeboiu
  • in

Tânărul fotbalista Radu Drăgușin a fost pentru prima dată titular într-un meci pentru Juventus. Acesta a intrat pe teren din primul minut în meciul cu Genoa, partidă care s-a terminat 3-2. Echipa s-a calificat în optimile Cupei Italiei în urma meciului care a durat 120 de minute.

Fundașul român în vârstă de doar 18 ani s-a înțeles perfect cu Demiral în centrul defensivei și a fost ținut în teren timp de 120 de minute. 6 este nota pe care Drăgușina primit-o după meci, iar site-ul Tuttomercatoweb.com a comentat astfel prestația sa: „La Torino se crede mult în el. Nu a făcut greșeli individuale”.

Golurile din care a rezultat victoria au fost marcate de Kulusevski ‘2, Morata ’23 şi Rafia ‘105. Pentru Genoa au înscris Czyborra ’28 şi Melegoni ’74.

„Și-a demonstrat deja calitățile”

Radu Drăgușin s-a descurcat foarte bine, este un jucător foarte interesant care se antrenează cu noi de câteva luni. Este un tânăr de perspectivă și și-a demonstrat deja calitățile”, a declarat Andrea Pirlo la conferința de presă, citat de Gazzetta dello Sport.

Am fi putut să ne mărim avantajul și să evităm prelungirile, astfel ne-am fi păstrat energia pentru meciul cu Inter. Totuși, este important că ne-am calificat, chiar și câștigarea Cupei Italiei este unul dintre obiectivele noastre. Au fost mulți debutanți pe teren, așa că au fost câteva neatenții”, a spus Pirlo.

Fotbalistul român a debutat la echipa mare a lui Juvenus la distanță de patru ani de la intrarea în academia echipei alb-negre. Radu drăgușin va ține minte toată viața data de 3 decembrie 2020 ca fiind ziua în care a intrat pe teren cu echipa mare. Felicitări, Radu!

Andrea Pirlo. Torinezii n-au avut emoții în Liga Campionilor, iar Juventus a învins clar echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, scor 3-0, într-un meci jucat în faza grupelor.

Radu Drăgușin a ajuns la Juventus în 2018, de la Regal București. Jucătorul se află în ultimele luni de contract cu Juventus, însă potrivit informațiilor din presa italiană ar fi fost de acord cu prelungirea angajamentului.

S-au mai calificat până acum în sferturi echipele Napoli, AC Milan şi Inter Milano. Partidele Sassuolo – Spal şi Atalanta – Cagliari au loc joi, meciul AS Roma – Spezia se va disputa la 19 ianuarie, iar ultima confruntare din optimile de finală, Lazio – Parma, este programată la 21 ianuarie.