Marian Drăgulescu, dezamăgit la Campionatul European de la Mersin

Marian Drăgulescu, dezamăgit la Campionatul European de la Mersin. Marian Drăgulescu a avut probleme la prima săritură, cea care l-a trimis pe poziția a patra la Campionatele Europene.

Gimnastul legitimat la CSA Steaua, care va împlini 40 de ani săptămâna viitoare,  a primit pentru prima sa evoluție în finala de duminică 13,666, iar pentru cea de-a doua, care-i poartă numele, 14,900, totalizând 14,238. O medie care a fost depășită de Igor Radivilov (Ucraina) cu 14,733,  Yahor Sharamkou (Belarus) cu 14,700 și Artem Dolgopyat (Israel) cu 14,483.

Este o ediție a Campionatelor Europene de la care lipsesc marile puteri ale gimnasticii masculine.

De 20 de ani, Marian Drăgulescu, luptă pentru gimnastica românească

Marian Drăgulescu a  participat prima oară la o ediție a CE în 2000, la Bremen când a cucerit un aur, un argint și un bronz. În 20 de ani de participări la întrecerea continentală, românul a adunat 18 distincții.

După pauza cauzată de pandemie, Drăgulescu a participat doar la o etapă de Cupă Mondială, care a avut loc în luna octombrie, la Budapesta, unde s-a clasat pe poziția a patra.

În finalele pe aparate de duminică de la Mersin, România l-a mai avut și pe Răzvan Marc, 19 ani, el clasându-se pe ultima poziție la inele.