Gabriel Burtanete, campion european de juniori la sărituri. Gimastica masculină găsește noi valori

Gabriel Burtanete, campion european de juniori la sărituri. La Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru juniori de la Mersin (Turcia), sportivul român, Gabriel Burtanete, a cucerit, azi, medalia de aur în finala de la sărituri.

Gabriel Burtanete, care a avut cea mai mare medie şi în calificări, s-a impus cu 14,283, după sărituri de 14,266 şi 14,300.

Gabriel Burtanete, campion european de juniori la sărituri

Pe locul secund s-a clasat ucraineanul Ilia Kovtun, cu 14,033, al treilea a fost turcul Bora Tarhan, cu 14,016, în timp ce pe patru s-a situat Robert Burtănete, cu 13,899 (13,933, respectiv 13,866), Robert avusese a doua medie în calificări.

Gabriel Burtanete a fost aproape de podium la inele, terminând al patrulea, cu 12,966, la mică diferenţă de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan, 13,000. Gabriel avusese în calificări a treia notă la acest aparat.

La paralele, Robert Burtanete, fratele lui Gabriel, a ocupat ultimul loc în finală (8), cu 11,833. În calificări, Robert fusese al cincilea.

Frații Burtanete au fost legitimați la Gloria Buzău. Aceștia au semnat cu Steaua București, după ce secția de gimnastică a fost suspendată. Frații Burtanete sunt unii dintre cei mai buni gimnaști din prezent.

Ei s-au clasat pe podium la Jocurile Olimpice pentru tineret din 2019. Gabriel Burtănete a fost medaliat cu aur și la Campionatul Miondial de gimnastica artistică pentru juniori de la Gyor.