Real Madrid, aproape de o ieșire rușinoasă din Champions League!

Real Madrid, aproape de o ieșire rușinoasă din Champions League! Jocurile slabe din ultima vreme nu pun în pericol doar locul lui Zidane în echipă, cât și o ieșire istorică rușinoasă din cadrul Ligii Campionilor.

Real Madrid, obligată să câștige acasă cu Gladbcah

Real Madrid a arătat încă din start că a mers în Ucraina pentru o victorie, iar Asensio a ratat o ocazie uriașă în minutul 5. Servit excelent de Benzema, ibericul a trimis în bară de la numai câțiva metri de poartă. Real a continuat să domine și Benzema a avut și el o ocazie bună în minutul 11, dar căpitanul Realului din acest meci a șutat dintr-o poziție bună fix pe direcția lui Trubin.

Asensio a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului în minutul 30, când a rămas în poziție ideală în urma unei combinații cu Odegaard, dar șutul său, care se ducea sub bară, a fost respins în extremis în corner de inspiratul Trubin. Până la pauză madrilenii au continuat să fie la concucerea jocului, dar nu și-au mai creat vreo ocazie considerabilă de a marca.

Posibilitatea eliminării rușinoase din Champions League

Repriza secundă a început cu câte o ocazie mare de fiecare parte. Mai întâi, Nacho nu a reușit să cadreze cu capul o centrare perfectă a lui Benzema, iar la faza imediat următoare, Taison a trecut lejer de Varane și a șutat din interiorul careului, dar Curtois a avut o intervenție salvatoare. Belgianul nu a mai putut face nimic în minutul 57, când Dentinho l-a învins cu sânge rece, profitând de o greșeală comună a lui Varane și Mendy.

După primirea golului, Realul s-a aruncat în ofensivă iar spațiile din apărare s-au mărit, astfel că ucrainienii au avut o mare ocazie de a face 2-0 în minutul 67. Tete s-a distrat cu fundașii Realului, i-a pasat excelent lui Kovalenko, care din poziție ideală a șutat în blocaj.

Realul a încercat să revină în joc, dar lipsa de idei din ofensivă și-a spus cuvântul, iar ucrainienii au dat lovitura de grație pe contraatac în minutul 83. Solomon a primit mingea la mijlocul terenului, a avansat până în careul lui Curtois și l-a executat pe belgian cu un șut perfect. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit și Real Madrid suferă un nou eșec în fața Sahtiorului.

În urma acestui eșec, Real Madrid nu mai depinde doar de ea pentru a se califica în primăvara europeană. Madrilenii au nevoie ca cei de la Gladbach să nu câștige cu Inter pentru a fi la mâna ei în ultima etapă, când o victorie contra nemților i-ar asigura calificarea. Dacă Gladbcah o învinge pe Inter se califică automat în optimi, iar Realul ar avea nevoie ca Inter să o încurce pe Sahtior în ultima etapă. Calculele sunt complicate, iar o victorie a Interului la Gladbach le-ar complica și mai mult. Acest lucru ar transforma ultimele 2 partide din grupă în adevărate finale pentru calificare, dar le-ar păstra șanse reale de calificare principalelor 2 favorite: Real și Inter.