Recordul mondial de viteză la sărituri cu schiurile! Cifre impresionante pentru sportiv

Recordul mondial de viteză la sărituri cu schiurile! Cifre impresionante pentru sportiv, după ce a reușit să obțină medalia de aur la Campionatul Mondial.

254,958 km/h este recordul stabilit de sportivul italian în 2016!

Viteza impresionantă care a depășit vechiul record, a fost stabilită de italianul Ivan Origone. A fost nevoie de 254,958 km/h pentru a se stabili un nou record mondial de viteză pe schiuri, cu 2 km/h mai mult decât recordul fratelui său, Simeone Origone. Medaliat cu aur la Campionatele Mondiale de viteză pe schiuri, Ivan Origone mai are în palmares două succese în Cupa Mondială (2008 şi 2015) şi un total de 32 de clasări pe podium în această competiţie.

În cadrul competiţiei de la Vars, italianca Valentina Greggio a stabilit un nou record mondial feminin de viteză pe schiuri, cu 247,083 km/h, dovedindu-se mai rapidă cu 4 km/h decât suedeza Sanna Tidstrand, care deţinea acest record din 2006, cu 242,590 km/h.

Norvegia își îmbunătățește recordul la Campionatul Mondial de sărituri cu schiurile

Clasamentul general pentru Cupa Mondială a fost modificat după ce Halvor Egner Granerud, în vârstă de 24 de ani, a reușit să obțină un avans de 137 de puncte în fața principalului urmăritor, Markus Eisenbichler, (600 puncte, față de 463).

Halvor Egner Granerud a reușit, într-adevăr, un zbor impresionant în manșa întâi, de 141,5 m – detașat cea mai lungă săritură, însă aceasta nu i-a asigurat automat victoria. Însă, o săritură de 135,5 m în manșa a doua i-a fost suficientă pentru a-și asigura câștigarea etapei, cu un total de 305,4 puncte, chiar dacă germanul Markus Eisenbichler a reușit o săritură cu doi metri mai lungă, încheind concursul cu 303,7 puncte:

„A fost din nou foarte palpitant, a fost din nou foarte strâns la final. Această victorie mă face foarte fericit. E incredibil că am devenit primul norvegian care câștigă cinci etape consecutive în Cupa Mondială. Probabil că secretul meu este că încerc să fac totul simplu. Săritura mea din manșa întâi a fost foarte, foarte bună, iar dacă eram Kamil Stoch probabil că aș fi reușit și un telemarc foarte, foarte bun – dar, din păcate, nu sunt”, a declarat Granerud la finalul evoluției în Elveția.