Primele rezultate pentru sportivele din România în turneul de la Dubai!

• Postat de: Sălăvăstru Alexandru
  • in

Primele rezultate pentru sportivele din România în turneul de la Dubai! Anul trecut, Ana Bogdan reușea să câștige acest turneu.

Sorana Cîrstea şi Gabriela Ruse s-au calificat în optimile de finală

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Gabriela Ruse s-au calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului ITF de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), în timp ce Jaqueline Cristian a pierdut în primul tur.

Cîrstea (30 ani, 86 WTA) a surclasat-o pe rusoaica Ana Blinkova (22 ani, 60 WTA), a patra favorită, cu 6-2, 6-1, după o oră şi jumătate.

Românca a avut 6 aşi şi a comis 3 duble greşeli, în timp ce Blinkova a totalizat 4 duble greşeli, fructificând doar una din cele 11 mingi de break create.

Ruse (23 ani, 177 WTA), venită din calificări, a trecut de slovena Kaja Juvan (20 ani, 104 WTA) cu 6-2, 6-7 (6), 6-1, după două ore şi 42 de minute. Românca şi-a luat astfel revanşa după ce a fost învinsă vara aceasta în calificări la Palermo cu 2-6, 6-1, 6-2 de Juvan.

În alt meci din primul tur, Jaqueline Cristian (22 ani, 167 WTA), venită din calificări, a fost învinsă de jucătoarea muntenegreană Danka Kovinic (26 ani, 77 WTA), cu 6-1, 6-3, într-o oră şi 20 de minute

În optimi, Ruse o va înfrunta pe învingătoarea dintre Kristina Mladenovic (Franţa/principala favorită) şi Magdalena Frech (Polonia), în timp ce Cîrstea va primi replica unei italience, câştigătoarea meciului dintre Elisabetta Cocciaretto şi Jasmine Paolini.

ANUL TRECUT, PE 14 DECEMBRIE, ANA BOGDAN CÂȘTIGA TURNEUL

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan a câştigat turneul ITF de la Dubai, cu premii totale de 100.000 de dolari.
Bogdan a învins-o în finală pe sportiva din Ucraina Daria Snigur, venită din calificări, scor 6-1, 6-2. Meciul a durat o oră şi un minut.
La dublu, competiţia a fost câştigată de echipa Lucie Hradecka/Andreja Klepac (Cehia/Slovenia).
Au participat la dublu şi Ana Bogdan, Gabriela Ruse, Elena Bogdan şi Patricia Maria Ţig. Cele două perechi de românce, Ana Bogdan/Gabriela Ruse şi Elena Bogdan/Patricia Ţig au fost eliminate în primul tur.
Ruse şi Ţig au jucat la Dubai şi la simplu, dar de asemenea nu au trecut de primul tur.