Nou record! Cât a durat cel mai lung meci de hochei pe gheață din istorie

• Postat de: Adrian Horeboiu
  • in

Nou record mondial în lumea hocheiului pe gheață a fost realizat. Storhamar Dragons și Sparta Warriors sunt echipele care au reușit să doboare recordul. Cele două formații angrenate în play-off-ul campionatului Norvegiei au disputat cel mai lung meci de hochei pe gheață din istorie: 217 minute și 14 secunde.

Partida respectivă a început duminică seară, la ora 18.00, și s-a încheiat mult după miezul nopții, la ora 2.34.

Storhamar Dragons a trecut de Sparta Warriors cu scorul de 2-1 după o partidă maraton, decisă în a opta repriză de prelungiri de golul lui Joakim Jensen. Grație acestui succes, Storhamar Dragons conduce cu 3-2 în sferturile de finală ale play-off-ului, care se dispută după sistemul cel mai bun din șapte meciuri. A șasea partidă dintre cele două echipe este programată marți, 14 martie.

Vechiul record data din 1936! Cu 217 minute și 14 secunde, înfruntarea dintre Storhamar Dragons și Sparta Warriors a depășit clar vechiul record de durată din istoria hocheiului pe gheață, care data din 1936.

Atunci, Detroit Red Wings s-a impus cu 1-0 în fața lui Montreal Maroons, în finala Cupei Stanley, după 176 de minute și 30 de secunde. Meciul a avut nevoie de șase reprize de prelungiri.

Pe locul al treilea în topul celor mai lungi meciuri de hochei pe gheață din istorie este partida Kölner Haie – Adler Mannheim, disputată în 2008 și încheiată cu scorul de 5-4 în favoarea gazdelor, după 168 de minute și 16 secunde. Meciul din campionatul Germaniei a avut nevoie tot de șase reprize de prelungiri.

Hocheiul pe gheață este un sport de iarnă olimpic, de echipă, care se joacă cu crose și un puc.

Termenul de hochei, cu origini medievale, este disputat de către francezi și englezi. În Bretonia, hoquet însemnau bucățile de lemn răsucite la capăt purtate de către ciobani. Similar, în Anglia, termenul de hook ar putea să fie strămoșul hocheiului de azi.