Simona Halep – primul meci după o pauză de 6 luni, prima victorie

• Postat de: Iuliana Roca
  • in

Simona Halep a jucat astăzi, în cadrul turneului de la Praga, primul meci după o pauză de șase luni, din cauza pandemiei de COVID-19, și a înregistrat prima victorie.

Simona Halep a reușit să o învingă pe Polona Hercog în runda inaugurală a turneului de la Praga, după trei seturi, scor 6-1, 1-6, 7-6, la capătul unui meci de peste două ore și jumătate.

Jucătoarea din România a început în forță meciul de la Praga, primul pentru ea după o pauză de aproape șase luni, și s-a impus lejer în primul set, câștigat cu scorul 6-1.

Al doilea set a echilibrat balanța. Deși primul game al celui de-al doilea set a fost adjudecat de Simona pe serva adversarei, jucătoarea din Slovenia câștigă cinci gameuri consecutiv, reușind astfel să câștige al doilea set.

Setul decisiv al meciului a fost unul intens, jucătoarea noastră reușind să se impună în fața adversarei în tiebreak, cu doar trei puncte cedate.

În runda următoare, Simona Halep va juca împotriva cehoaicei Barbora Krejcikova.