• Postat de: Sălăvăstru Alexandru
  • in

Se anunță un an important pentru fotbaliștii români din afară! Cine a debutat.

Valentin Mihăilă a debutat oficial în Serie A!

Campionatul italian de fotbal conține un număr important de jucători români. Ieri a fost prima etapă din anul 2021, iar speranțele pentru o națională puternică de fotbal nu se lasă așteptate.

Transferat în luna octombrie de Parma de la Universitatea Craiova, Valentin Mihăilă (20 de ani) a debutat pentru italieni în meciul din Serie A cu FC Torino. Internaționalul român a fost trimis în teren în ultimul sfert de oră al partidei, dar nu a putut schimba soarta jocului.

Ciprian Tătărușanu a văzut și el de pe bancă victoria celor de la AC Milan cu Benevento. Portarul român a fost mai mult rezervă în acest sezon în echipa lui Stefano Pioli. Acesta a contat pe Tătărușanu într-o singură partidă din Serie A, la care se mai adaugă alte două în grupele Europa League.

Vlad Chiricheș nu a avut noroc în primul meci din 2021. Echipa sa, Sassuolo, a fost învinsă la scor la Bergamo de Atalanta, 5-1. Fundașul român a înscris, însă, golul de onoare al echipei lui De Zerbi, în minutul 75, cu un șut din întoarcere.

Răzvan Marin a fost și el integralist la Cagliari, în meciul pierdut pe teren propriu cu Napoli, scor 1-4. Formația pregătită de Eusebio Di Francesco a egalat în minutul 60 al partidei prin Joao Pedro, dar napoletanii au marcat trei goluri în ultima jumătate de oră a partidei și au stabilit scorul final.

Lazio, cu Ștefan Radu în teren, s-a încurcat pe Stadio Luigi Ferraris, cu Genoa. Golgheterul Ciro Immobile a deschis scorul în minutul 15, din penalty, dar Genoa a restabilit egalitatea în minutul 58 prin Destro.

Hagi a contribuit la victoria în marele derby al Scoției!

Rangers a învins Celtic, scor 1-0, în primul Old Firm din 2021, iar BBC a lăudat echipa lui Steven Gerrard și Ianis Hagi.

Rangers a rămas neînvinsă în campionat după 23 de etape și are acum 19 puncte avans față de Celtic, astfel că munca lui Steven Gerrard trebuie recunoscută:

“Rangers a făcut un pas uriaș spre titlu după victoria dramatică obținută contra lui Celtic. BBC l-a desemnat pe Ianis Hagi al doilea cel mai bun jucător al meciului, chiar dacă a intrat în minutul 46. Conform jurnaliștilor britanici, portarul McGregor a primit nota 8,17, iar Ianis a fost notat cu 7,08”, se arată în cumincat.

Chiar dacă au trei meciuri în plus, jucătorii antrenați de Steven Gerrard sunt neînvinși și domină campionatul. Rangers se află într-o poziție formidabilă, la 19 puncte de locul 2. Rangers are cea mai bună campanie din 1928 încoace, în timp ce șansele lui Celtic de a reveni în lupta pentru titlu sunt foarte mici.