Rafael Nadal la pământ după înfrângerea cu adversarul rus Daniil Medvedev

Rafael Nadal a ieşit cu capul în pământ, la propriu, din Turneul Campionilor 2020! Ibericul a oferit o imagine care spune multe despre starea sa de spirit după înfrângerea din semifinale, scor 6-3, 6-7(4), 3-6 cu Daniil Medvedev.

Rafael Nadal (Spania, 2 ATP) a fost atât de afectat după meciul pierdut cu Daniil Medvedev încât nu a mai putut ridica privirea din pământ! Nadal a ieşit din arenă precum un matador care nu a putut răpune taurul.

Atitudinea resemnată a lui Rafael Nadal este explicabilă, ţinând cont că ibericul a servit pentru calificarea în finală, la scorul de 6-3, 5-4, dar a scăpat victoria printre degete. Daniil Medvedev a revenit spectaculos şi a acces în prima sa finală de la Turneul Campionilor.

Rafael Nadal nu a câştigat nici în acest an Turneul Campionilor, iar imaginile cu spaniolul, după meciul cu Daniil Medvedev, sunt grăitoare. Nu am mai văzut pe nimeni să plece atât de supărat în vacanţă. Credeţi că Rafa va câştiga Turneul Campionilor într-o zi?”, a fost remarca foarte inspirată a celor de la „We Are Tennis”.

Rafa a părăsit „O2 Arena” din Londra foarte abătut, mergând agale cu termobagul în spate! Nadal rămâne fără vreun titlu al Turneului Campionilor în palmares, dar se poate declara, totuşi, mulţumit. Spaniolul a cucerit al 20-lea trofeu de Grand Slam al carierei într-un sezon încheiat pe locul secund în ierarhia ATP.

Dacă va câştiga finala Turneului Campionilor 2020, Daniil Medvedev va primi un bonus financiar, datorită faptului că a fost neînvins în toate cele patru meciuri disputate! Rusul şi-ar putea adjudeca un premiu în valoare de 1,56 milioane de dolari, în timp ce Dominic Thiem, care a cedat un meci în grupe, va fi recompensat cu 1,41 milioane de dolari dacă va cuceri titlul.