Naționala de handbal feminin, cea mai slabă clasare la un Campionat European

• Postat de: Iuliana Roca
  • in

Naționala de handbal feminin a României a încheiat traseul la Campionatul European, fără nicio victorie în grupele principale. Fetele noastre au termint pe ultimul loc în grupa principală II, fără niciun punct, și înregistrând astfel cea mai slabă clasare la un Campionat European.

Înfrângere zdrobitoare în ultimul meci de la Euro

România a pierdut și ultimul meci de la Campionatul European de handbal feminin. Naționala noastră a fost zdrobită de reprezentanta Olandei. Campioana mondială s-a impus cu 11 goluri diferență în fața României care a încheiat grupa principală cu nicio victorie și zero puncte.

România a început slab meciul cu Olanda care nu le-a oferit nicio șansă jucătoarelor noastre, deschizând scorul după doar 45 de secunde. Campioana mondială s-a aflat mereu în fața echipei noastre, scorul final la pauză fiind 16-12 în favoarea Olandei.  A doua repriză a fost și mai dramatică pentru România, adversara noastră mărindu-și constant avansul.

România – Olanda s-a terminat cu un scor dezamăgitor pentru handbalistele noastre: 24 la 35 pentru olandeze.

Cea mai slabă clasare la un Campionat European

România pleacă de la Campionatul European fără niciun punct în grupele principale și cu o singură victorie, în fața Poloniei, în grupele preliminare.

Evoluția naționalei feminine de handbal a fost sub așteptări pe toată durata prezenței în Campionatul European și își încheie traseul pe cea mai slabă poziție pe care s-a clasat în ultimii ani la Euro.

Dacă în 2016, România se clasa pe locul 5, iar în 2018 se lupta pentru un loc pe podium, dar pierdea finala mică în fața aceleiași adversare de astăzi, Olanda, la diferență de doar patru puncte, anul acesta România încheie competiția europeană pe locul 12 din 16 echipe, fiind singura echipă din grupele principale care nu reușește să obțină nici măcar un punct de onoare.

Explicații la final de Euro pentru România

Handbalistele noastre privesc experiența de la Euro din acest an ca pe un start pentru viitorul echipei, în această formulă.

”O primă concluzie ar fi că ne-am dorit mai mult, dar nu știu ce a lipsit, poate atenția, concentrarea, să nu fi avut atâtea greșeli. Au fost jocuri pentru omogenizarea echipei pe viitor, putem scoate lucruri bune în această formulă”, a declarat pentru Digi Sport, unul dintre portarii echipei naționale, Ana Maria Măzăreanu.

Pe de altă parte, Alexandra Dindiligan, extrema naționalei, a oferit o altă explicație pentru eșecul naționalei feminine de handbal.

”Nu am avut timp destul să pregătim aceste meciuri. Multe fete au venit după pauză, după COVID-19. Tot încercăm omogenizarea, din acest punct de vedere ne-au prins bine meciurile, chiar dacă am pierdut”, a precizat Alexandra Dindiligan, după cea mai slabă clasare a României la un Campionat European.