Meciul de tenis cu cel mai lung tie-break din istorie!

• Postat de: Sălăvăstru Alexandru
  • in

Meciul de tenis cu cel mai lung tie-break din istorie! Partida a contat pentru sferturile de finală ale turneului ATP 500 de la Dubai.

Andy Murray a reușit să îi anuleze șapte mingi de meci lui Philipp Kohlschreiber!

Sferturile de finală de la turneul ATP 500 de la Dubai din 2017, i-a pus în față pe liderul mondial din acea perioadă, Andy Murray, și pe Philipp Kohlschreiber, numărul 29 ATP. Privind diferența de clasament dintre cei doi, am fi înclinați să îl considerăm pe Murray drept favorit incontestabil, însă partida s-a arătat a fi una foarte dificilă pentru jucătorul din Regatul Unit.

Turneul de la Dubai adună premii în valoare de peste două milioane de dolari, iar sferturile de finală, l-au pus în situația pe Murray, de a anula șapte mingi de meci adversarului său. În timpul meciului, campionul mondial a beneficiat la rândul său de opt mingi de set. Setul secund a fost cel care a scris istorie, asta pentru că a durat 31 de minute și șase secunde, scoțianul reușind să câștige cu scorul de 20-18, după ce a pierdut primul set. În aceste condiții, durata tie-break-ului a stabilit un nou record mondial. Precedentul record fusese stabilit în partida dintre Jo-Wilfried Tsonga și Andy Roddick, la Australian Open în 2007. Meciul a fost atât de intens, încât arbitrul de scaun, Renaud Lichtenstein, a uitat să ceară schimbarea terenurilor, la scorul de 15-15.