Câștigător surpriză la Turneul Campionilor. I-a învins și pe Djokovic și pe Nadal

A câștigat Turneul Campionilor după un parcurs perfect. Fără niciun meci pierdut, i-a învins atât pe Djokovic, cât și pe Nadal, și a devenit al șaselea campion al campionilor.

Daniil Medvedev a câștigat Turneul Campionilor, după o finală extremă în fața lui Dominic Thiem.

Medvedev a revenit după ce a pierdut primul set și nu și-a mai cedat serviciul până la final. Sportivul din Rusia s-a impus în trei seturi, 4-6, 7-6, 6-4, la capătul a două ore și 44 de minute a cucerit în premieră titlul în această competiție.

Medvedev a avut un parcurs perfect la Londra, învingând pe oricine i-a stat în cale. Numărul patru mondial a câștigat toate meciurile din grupă, inclusiv în fața liderului clasamentului ATP, Novak Djokovic, și a trecut de Rafa Nadal în semifinale. Interesant este faptul că între noiembrie 2019 și octombrie 2020, jucătorul de tenis din Rusia, aflat pe locul 4 în clasamentul ATP, nu a obținut nicio victorie în fața unui jucătorul din top 10 ATP, dar acum a obținut 7 astfel de victorii în doar 4 săptămâni.

„Am reuşit una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în faţa unui jucător extraordinar. Dominic este un campion de Grand Slam şi probabil că vom mai juca multe meciuri unul împotriva celuilalt”, a declarat Daniil Medvedev la ceremonia de decernare a trofeului de la Turneul Campionilor.

Medvedev a cucerit al nouălea, dar cel mai important titlu al carierei și are o serie de 10 victorii consecutive. Reușita lui Medvedev este cu atât mai importantă cu cât este pentru prima dată când câștigătorul Turneului Campionilor îi învinge în aceeași ediție pe numărul 1, numărul 2 şi numărul 3 mondial.

Daniil Medvedev a scris istorie, fiind primul rus care triumfă la Turneul Campionilor după 11 ani – Nikolai Davidenko a fost ultimul campion din Rusia, în 2009. Rusul va fi recompensat cu 1,56 milioane de dolari după triumful superb de la Londra.