29 medalii pentru România la Campionatele Balcanice de atletism

România a obținut 29 de medalii la cea de-a 73-a ediție a Campionatului Balcani de atletism în aer liber pentru seniori desfășurat în acest weekend la Cluj Napoca, informează Federația Română de Atletism pe site-ul oficial.

Dintre cele 29 de medalii obținute de delegația României, 8 medalii sunt de aur, 14 de argint și 7 de bronz.

În clasamentul pe echipe, în funcție de numărul total de medalii, România este întrecută doar de Ucraina, care a obținut 32 de medalii. România se află însă pe locul 3 în clasamentul pe echipe din perspectiva medaliilor de aur obținute, fiind întrecută de Ucrania cu 12 medalii de aur (13 de argint și 7 de bronz) și Turcia, cu 10 medalii de aur (3 de argint și 11 de bronz).

Campionatul Balcanic s-a încheiat cu o premiere specială. Asociația Balcanică a Federațiilor de Atletism a oferit două premii a câte 3.000 de euro fiecare pentru cele mai bune performanțe din concurs, clasament alcătuit după standardele World Athletics.

La feminin, premiul l-a încasat Viktoriia Tkachuk (Ucraina), cu 1.155 de puncte, care s-a impus în proba de 400 m garduri cu timpul de 55.58 secunde. Cea mai bine clasată româncă în acest top a fost Bianca Ghelber (ciocan – 72,18 m) – locul 5 cu 1.128 de puncte.

La masculin, marele premiu a fost câștigat de către Adrian Mardare (Rep. Moldova), cu 1.152 de puncte, învingător în proba de aruncare a suliței cu o performanță de 83,60 m. Pe locul al doilea s-a clasat Alin Firfirică, cu 1.147 de puncte, după succesul de la disc, cu 64,72 m.

Sportivii români care au cucerit medalii la acestă competiție au fost următorii:

• Florentina Iusco – lungime – 6,32 m;
  • Alexandru GheorgheTache – triplusat – 15,91 m.

La Campionatul Balcanic de la Cluj Napoca au participat delegații din Bulgaria, Ucraina, Armenia, Republica Moldova, Serbia, Muntenegru, Kosovo, Macedonia, Turcia, Bosnia și Herțegovina, România și Croația.

Competiția i-a avut ca și oaspeți de onoare pe Lord Sebastian Coe – președintele World Athletics, pe Dobromir Karamarinov – președintele Federației Bulgare de Atletism, al Asociației Balcanice a Federațiilor de Atletism, prim-vicepreședinte al European Athletics, actualmente, președinte interimar al acestui for, și pe Ionuț Stroe, ministrul tineretului și sportului din România.